Historie vodní dýmky

18. srpna 2007 v 7:46 | Havran pírko:) |  Historie vodní dýmky

Zrození vodní dýmky a počátek kuřácké kultury
Z několika nesčetných zmínek o vzniku vodní dýmky lze vyvodit, že obecně vzato vznikla přibližně před cca 400 lety v Indii. I když pochází z dob ještě dávnějších - z dob, kdy staří Indové kouřili přes kokosový ořech se dvěma trubkami bylinné směsi a přírodní drogy. Objevení omamných účinků konopí, které bylo původně pěstováno pro své léčivé účinky dalo popud pro výrobu primitivních dýmek. Kouření hašiše je však mnohem rychlejší a úspornější než užívání formy jedlé směsi. Tehdy primitivní model (vydlabaný kokosový ořech se zasunutým dlouhým stéblem trávy) měl teoreticky stejný princip jako u dnešních dýmek. Model pochází sice z Indie, avšak v průběhu věků se podobné zařízení rozšířilo po celém světě. Pro označení těchto zařízení převažuje termín hookah, shisha či narcíl.

Rozšíření a vývoj po staletí
První země, kde vodní dýmka zavítala byl Egypt (nargíl). Postupem času přicházela do dalších arabských zemí a také do Persie-zde se dočkala výrazných změn:
  • Váza (govde)z rostlinného materiálu byla nahrazena vázou keramickou.
  • Hadice obsadila místi brčka.
  • Přibyla korunka(bronzová miska), neboť byl objeven tabák.

Ale to nebyly první a ani poslední změny! Současnou podobu získala v Turecku (nargilé) v době, v níž se tabák rozšířil po Evropě. Období vlády sultána Murada IV (1623-1640) bylo také obdobím zásadních změn dýmky, kdy byla dýmka na vrcholu popularity a stala se neodmyslitelnou součástí tehdejších kaváren. Vysoký nárůst kuřácké kultury se však dočkal i času, v němž bylo kouření zakázáno pod trestem smrti.Éra vodní dýmky
Koncem 13. a počátkem 20. století byla dýmka na vrcholu. V tomto časovém rozmezí se také rozšířila po Americe a v Evropě západní a střední. Bylo vyloučeno postrádat ji v jakémkoli orientálním salonku, byla nepostradatelnou součástí na čajových dýcháncích. V rychlém životním stylu a nástupem oblíbenosti cigaret se začalo na vodní dýmku pozapomínat.
Nyní, rozšířením čajoven a jiných podobných objektů prožívá dýmky svou druhou éru!
*V mnoha arabských zemích je vodní dýmka určena pouze pro pánskou společnost*
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama