V březnu nás čekají krásné astronomické úkazy

18. srpna 2007 v 8:00 | Havran pírko:) |  Tips
Měsíc projde v březnu úplným zatměním, když den předtím zakryje sám Saturn.
foto: NASA
:D
Nejbližší kosmický soused Země - Měsíc při svém putování po noční obloze zakryje v pátek 2. března v ranních hodinách planetu Saturn. Řekl to Pavel Suchan z České astronomické společnosti. O den později se budeme moci pokochat zatměním Měsíce.

11.2. 2007 11:07
Saturn se za Měsíc začne ukrývat ve 03:36. Zcela ze opět vynoří ve 04:15. Údaje platí pro Prahu, pro jiná místa v České republice se ale liší jen o minuty.
Na rozdíl od běžných každodenních zákrytů hvězd Měsícem jsou podle Suchana zákryty planet Měsícem mnohem vzácnější. Planet je zkrátka výrazně méně než hvězd na obloze, poznamenal.
"Zákryt planety Saturn s prstencem je navíc mimořádně pěkným zážitkem," uvedl astronom. K pozorování podle něj není třeba dalekohled ani triedr, protože Saturn bude velmi jasným objektem na obloze. V sobotu 10. února byl totiž v opozici se Sluncem, proto bude ještě dlouho jasně zářit.
Zajímavější bude samozřejmě pozorování triedrem. Astronomický dalekohled už ukáže i postupně mizející prstenec planety za Měsícem. Letos bude ještě jeden zákryt Saturnu Měsícem, a to 22. května ve večerních hodinách.

Zatmění Měsíce

Úplné zatmění Měsíce nastane ze soboty 3. na neděli 4. března. Bude letos jediným zatměním, ale zato viditelné v celém průběhu. Začátek částečného zatmění nastane ve 22:30. Zcela ve stínu Země se Měsíc octne od 23:44 do 00:58 a ze stínu Země zcela vystoupí do 02:11.

Sama nejsem žádný romantik, ale neodolám a jistě si nenechám ujít tento krásný úkaz, vesmír mě tak trochu přitahuje... Tento článek najdete na stránkách výše uvedeného odkazu, ale já jej prostě nemohla nedát do rubriky Zajímavosti, typy a rady! Ale znám lidi, kteří řeknou, že nejsou takoví blbci, aby tak brzo vstávali, ale zároveň to jsou ,,blbci´´, co se v tuto dobu vracejí z flámu... Kdo ví, třebas něco po návratu z nějaké té akce akce zahlédnou... Ale upřímně, asi jim to bude jedno! Nebo je také možnost, že se jim to v tom stavu náramně zalíbí! :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama