14.2. - výročí

14. února 2008 v 23:04 | Havran pírko:) |  Osobnosti
14.2. - datum, jež pro téměř každého něco znamená. Převážná většina slaví tento den se svým protějškem a jiní zase vzpomínají. Vzpomínají, co se stalo. Některé věci zůstanou nepochopené, nedozvíme se proč se stali, k čemu byli dobré a naříkáme na onen osud, na jenž se odvoláme při svých vlastních chybách. Ale konečně již k věci, dnes je 18. výročí úmrtí Luďka Čajky. Možná, že některým jméno tohoto muže nic neřekne, ale jsem si jistá, že nejsem sama, více (nejen) fans zavzpomíná. Tato osobnost zůstala v srdcích mnoha lidí a myslím, že si to právem zaslouží, už pro úsilí, co vydala. Ono se pro sport musí hodně obětovat, aby měl smysl! Vložit do měj celou svou duši. Ovšem s tím občas obětuje vše, aniž bychom měli možnost si to uvědomit.

Jak byl mladý, jaké měl vyhlídky a možnosti, dnes by se dočkal 42 let! Je velmi velká škoda, že se o něm někteří nedoslechli či vůbec nevědí, kdo to byl a co namenal. Nemohu jinak, než o Luďkovi přiložit pár informací. Tato osobnost si to zaslouží!

______________________________

Luděk Čajka

3. 11. 1963 v Gottwaldově
zemřel 14. 2. 1990

  • Reprezentační dres oblékl osmapadesátkrát, držitel bronzové medaile (Vídeň 1857);
  • Začal hrát v Havířově, sehrál 297 ligových utkání a vstřelil 32 branek;
  • Vypadal jako student, nosil brýle;


Většinu kariéry prožil v Gottwaldově, dnešním Zlíně, pouze v letech 1985-87 sloužil na vojně v Dukle Jihlava, s níž dvakrát postoupil do finále play off.
V nejvyšší soutěži sehrál během 10 sezon celkem 324 utkání, dal 40 branek. V reprezentaci se tento urostlý obránce poprvé objevil 14. dubna 1985 v Praze proti Kanadě, naposledy 22. prosince 1989 na turnaji o Cenu Izvestijí proti SRN. Nastoupil k 58 zápasům, vstřelil 3 branky. Účastník mistrovství světa 1987, kde získal bronzovou medaili, ve stejném roce jel na Kanadský pohár. Hokejová kariéra Luďka Čajky začala psát svou historii na severu Moravy - v Havířově, odkud obránce překvapivě zamířil do Zlína místo do blízkých Vítkovic. První Čajkovou sezonou v TJ Gottwaldov byl ročník 1983/84, ve které odehrál 44 zápasů. V letech 1985 - 1987 trávil hokejový život v Dukle Jihlava a po návratu do Zlína začala jeho kariéra opět stoupat. V roce 1987 získal Luděk Čajka bronzovou medaili na MS ve Vídni a ozvalo se také zámoří. Na 157. pozici jej draftoval New York Rangers. Ve Zlíně působil jako kapitán a lepší budoucnost si snad ani nemohl přát. Osudný pátek 5. ledna však všechno změnil... Jedním z prvních zápasů, které zlínští hokejisté po revoluci odehráli pod hlavičkou TJ Zlín, bylo střetnutí s Košicemi. Před odjezdem na Slovensko se Zlín pohyboval kolem šestého místa a domácí byli jedním z favoritů soutěže. Přesto hosté před televizními kamerami dokázali po dvou třetinách vést 3:2. První branku vstřelil právě Luděk Čajka! Celkově byla jeho 33., málokdo však v tu chvíli mohl tušit, že bohužel i poslední.
Přesně 182 vteřin před koncem zápasu 32. ligového kola sezony 1989/90 mezi Košicemi a Zlínem narazil při dojíždění kotouče hlavou proti hrazení a zůstal ležet v bezvědomí. Lékaři zjistili zlomeninu prvního a roztříštění druhého krčního obratle s následným ochrnutím všech končetin. Ještě 40 dní bojovali v košické nemocnici o jeho život, Luděk Čajka však nakonec těžkým zraněním podlehl.
Na tragickou událost pochopitelně reagoval i zlínský klub - přerušil okamžitě účast v soutěži a od sezony 1989/90 nese zlínský stadion název Zimní stadion Luďka Čajky.Smrtelné zranění přineslo změnu hokejových pravidel - zakázané uvolnění je od té doby pískáno v momentu, kdy puk přejde všechny čáry a ne tak, jako tomu je například v NHL - kde se puku musí před odpískáním ještě dotknout bránící hráč. Na tragickou událost pochopitelně reagoval i zlínský klub - od sezony 1989/90 nese zimní stadion právě Čajkovo jméno.

______________________________
Je skvělé, jak si vážíme nynějších produktivních hráčů, ale nikdy bychom neměli zapomínat i na starší… Každý klub začínal od nuly a nebýt chlapů před těmi ,,našimi současnými, úžasnými´´... Bez jejich úsilí bychom se mohli jít kupříkladu klouzat po rybníku:)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama